group-of-asian-students-showing-hands-talking-question-with-teacher-in-class--e1637212703968.jpg

Aproape de aproapele tău

Să nu obosim în facerea binelui, căci, la vremea potrivită, vom secera, dacă nu vom cădea de oboseală. Aşadar, cât avem prilej, să facem bine la toţi. Galateni 6: 9-10.

Proiectul de voluntariat „Aproape de aproapele tău”, demarat acum câțiva ani, a reprezentat un efort colectiv al cadrelor didactice, părinților și elevilor liceului nostru. Scopul acestui proiect a fost implicarea activă în mai multe inițiative caritabile, concentrându-ne asupra sprijinirii unei familii din Pata Rât, formată din nouă copii și profund afectată de criza socio-economică pe care o traversăm în prezent. Prin generozitatea comunității noastre, donațiile adunate au avut un impact semnificativ, asigurând nu doar produse alimentare de bază, ci și alte articole de strictă necesitate, acoperind astfel nevoile acestei familii pentru o perioadă de timp.

Doamne, deschide-ne larg inima şi mâinile pentru a ajuta acolo unde este necesar, pentru a încuraja acolo unde lipseşte curajul, pentru a da măcar un zâmbet celor care au uitat să mai zâmbească!